VBBII: Horká půda v knížecích službách...

2. listopad 2011 | 07.45 |

1.díl 1.části     1.díl 2.části    Předchozí díl    Příští díl

"Sdělil jsi to ještě někomu?"

Hlas vladyky Labana zní chladně, ocelově chladně. Dunivě. Až necitelně. Podivenův posel zavrtí hlavou: "Nikoliv, pane..."

"Tak tě zaklínám," odpoví mu Laban, "abys to už nikomu jinému neřekl, rozumíš? Ani kněžnám, ani kněžicům, ani vlastní ženě čí milence, jasný? Sám to prozradím, až přijde volná chvíle..."

"Provedu, pane..."

"A teď zmiz a nech mně o samotě..."

Teprve až Podivenův posel odejde, se Laban celý roztřese. Tíha obrovské zodpovědnosti, moci, avšak i pokušení teď doléhá na jeho záda celou svou váhou.

Nikdy netoužil být první. Ví, že na vrcholku hor vane nejsilnější a nejchladnější vítr. Vždy byl ten druhý, zástupce Tichanův. Jak však Tichan postupně stoupal po žebříčku moci, táhnul jej za sebou. Až z toho Laban začínal mít strach. Tichanovu otci sloužil ještě za doby Velké Moravy, Tichana doprovázel na jeho hrané emigraci v Uhrách, kde jim oprátka hrozila každý den. Zabezpečoval předávání důvěrných a významných zpráv nepřímo na dvůr velkoknížete Mojmíra. Po pádu mojmírovské říše doprovodil svého mladého pána sem, do Čech, kde spolu s ním zakotvil.

A teď, teď vše stojí na něm. Z nejdůvěrnějších rádců a nejbližších spojenců knížete Václava zůstává v Praze jako jedinný. Tichan s Radslavem pobývají v Itálii, Mstina s Bořivojem zase v Bavorsku, bratři Buděj s Jaroslavem v Doudlebách a kníže Velebor se ztáhnul do soukromí, kde oplákává smrt svého syna, Velena. Vladyku Těchovi, županovi Pražského hradiště, nedůvěřuje a nikdy nedůvěřoval. Sám si myslí, že si ho Václav nechal v Praze právě proto, aby na něj dával pozor. Kdo ví.

Není tu nikoho, kdo by s ním sdílel tu strašnou zprávu. Kdo by jej podepřel a podpořil. A půda opět začíná být horká. Jak už to bývá v knížecích službách. Je třeba našlapovat opatrně. Teď lze snadno ukročit vedle, uklouznout a ztratit vše, včetně hlavy na svém krku. On sám je voják, prostý, přímý, čestný, tvrdá voják. Politice nerozumí a ani rozumět nechce. Spíše by se rád od ní držet co nejdále, dnes však do ní padá rovnýma nohama.

Laban se opět napije. Čeká, do večera a do noci nezbývá moc času. A přemýšlí, analyzuje situaci. Mnoho volných cest však nenalézá..

Zvedne se, když nastává půlnoc, možná hodinu dvě poté. V tuto dobu vchází do knížecího křídla. Stráže jej zdraví a nezastavují jej. Žádné problémy jej nezastavují ani před ložnicí kněžice Boleslava. Tasí meč a vejde dovnitř. Příkládá zbraň přemyslovci k hrdlu a zasyčí, aby spáče probudil.

Jako první se probudí Blažena, jeho choť a hrůzou vykřikne. Po ní otevře oči i Boleslav. Laban pokyne Blaženě rukou a rozkáže ji: "Zmizni!"

Blažena se obrátí na Boleslava: "Můj pane?"

Boleslav se na ní usměje a v klidu odpoví: "Odejdi..."

Jeho novomanželka si tedy vezme své věci a zmizí z pokoje.

"Co si přejete," ptá se Boleslav.

"Váš bratr, nejjasnější kníže Václav, leží v jedné charvátské vesnici těžce zraněn, možná mrtev..."

"Václav?" vykřikne Boleslav zděšením.

"Hlídá jej necelá desítka zbrojnošů... Jaká je teď vaše vůle, pane?" Přes tuto otázků Labanův meč stále ohrožuje kněžicovo hrdlo.

"Jak to myslíš?"

"Váš bratr leží, bezmocný a bezbranný. Ptám se Vás, co si přejete učinit?"

"Nechápu..."

"Chcete se zmocnit vlády?"

"Nikdy," zašeptá Boleslav, "nikdy. Nikdy neublížím svému bratru proto, abych sám získal moc. Nikdy. Špatně mne znáte, jestli to nevíte. A teď mně klidně zabte. Chcete – li palácový převrat, tak beze mě. Raději zemřu, než bych se postavil svému bratru..."

Až teď Laban zkloní svůj meč: "Odpusťte, pane, tušil jsem to, ale chtěl jsem mít jistotu..."

"Jak je na tom?"

"Zle, každou chvíli může zemřít. Podiven u něho zůstává. Žádá nejlepší ranhojiče..."

"Chci jet za ním..."

"To ještě počká, pane. Nejdříve musíme svolat knížecí radu a radu starších..."

"Nebylo by lepší to utajit?"

"Před radou nikoliv. Vaše matka i Bohuslava to mají právo vědět.. Musíme ustanovit poručnickou vládu. A Václav by si přál, abychom to řešili právě přes ty jeho rady..."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Moderované komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář